Zadzwoń po darmową wycenę
Kreator szafy
Zaprojektuj swoją szafę w kilku krokach!
Garderoba to specjalnie wydzielona przestrzeń w domu, która z powodzeniem pomieści wszystkie ubrania domowników, a także sprzęty gospodarstwa domowego, czy inne akcesoria. Aby jednak aranżacja garderoby mogła być w pełni funkcjonalna, należy zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Jak zaplanować aranżację garderoby w domu? Dlaczego szafy na wymiar to jedyne słuszne rozwiązanie? Podpowiadamy!
Wydzielenie osobnej strefy na garderobę w domu to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Niestety ze względu na niewielki metraż (szczególnie w przypadku mieszkań w bloku) aranżacja garderoby nie zawsze jest łatwym zadaniem. Mamy kilka cennych porad na to, jak wygospodarować wolne miejsce, które możemy przeznaczyć na wygodną garderobę w domu. Z pewnością pomoże w tym dobór odpowiednich szaf na wymiar do garderoby, które w niemal każdym pomieszczeniu pozwolą stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń do przechowywania.
Garderoba w sypialni to jedno z najczęstszych rozwiązań stosowanych w małych mieszkaniach. Wydzielenie konkretnej strefy do przechowywania w miejscu przeznaczonym na odpoczynek jest nie tylko praktyczne ze względu na ograniczony metraż mieszkania, ale także ze względu na wygodę. Przyjemnie jest mieć bowiem wszystkie ubrania na wyciągnięcie ręki zaraz po przebudzeniu, a zastosowanie dużego lustra np. na froncie szafy przesuwnej pozwoli stworzyć również pomieszczenie na wzór przymierzalni. Coś, ala pomieszczenie 3w1 ─ sypialnia, garderoba, przymierzalnia.
Jak zaaranżować garderobę w sypialni? Otóż tutaj z pomocą przychodzą meble na wymiar, które można dopasować nie tylko do możliwości przestrzennych, ale także stylistycznych danego pomieszczenia. Szafę na wymiar, która będzie stanowiła nasz aspekt garderobiany, można ustawić na całej długości ściany, lub ukryć ją we wnęce, jeśli takowa występuje w danym pomieszczeniu. W ten sposób można nie tylko do maksimum wykorzystać potencjał takiego pokoju, ale także ukryć mankamenty związane z wnękami, czy występującymi nierównościami na ścianie. Ciekawym pomysłem na oddzielenie garderoby od sypialni jest postawienie ścianki działowej, lub efektownych drzwi przesuwnych. Można zdecydować się na piękne drzwi przesuwne ze szkła lacomat, lub lacobel, które dodadzą wnętrzu eleganckiego charakteru.
W sytuacjach, kiedy dysponujemy ograniczonym metrażem, to umiejscowienie garderoby przypada na sypialnię. Tymczasem świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym dla garderoby okazuje się również przedpokój. Garderoba w przedpokoju to dość specyficzna forma przechowywania odzieży i obuwia, ponieważ często musimy uwzględnić w jej wnętrzu także miejsce na przechowywanie sprzętu gospodarstwa domowego, takiego jak odkurzacz, mop, walizki, czy sprzęty sportowe. Co więcej, bardzo często przechowywane są tam również parasole, odzież wierzchnia, szczególnie zimowa. W związku z tym aranżacja garderoby w przedpokoju powinna być odpowiednio wcześniej przemyślana, a sama podłoga i ściany w pomieszczeniu zabezpieczone przed częstym kontaktem z wodą i zanieczyszczeniami przyniesionym z zewnątrz. Ponadto, aby garderoba do przedpokoju była wygodna w użytkowaniu i całkowicie funkcjonalna, należy zdecydować się na szafy w zabudowie, które umożliwią zamontowanie w jej wnętrzu specjalistycznych półek, drążków i innych przegródek do przechowywania konkretnego rodzaju odzieży i przedmiotów codziennego użytku.
Ogromny potencjał aranżacyjny, jeśli chodzi o garderobę ma do zaoferowania również poddasze. Przy odpowiednim zagospodarowaniu nieustawnych miejsc pod skosami, ale także trudnymi pod względem aranżacyjnym wnękami można stworzyć naprawdę ciekawą i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń garderobianą. W stworzeniu garderoby na poddaszu z pewnością pomogą projektowane na wymiar szafy w zabudowie z systemem drzwi przesuwnych. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym do garderoby są również systemy modułowe, stanowiące połączenie kilku, a nawet kilkunastu osobnych elementów, które można dowolnie ze sobą konfigurować. Jeśli chodzi o meble modułowe do garderoby, to warto zwrócić uwagę na połączenie szaf przesuwnych z różnego rodzaju regałami i komodami. W zależności od potrzeb można je idealnie dopasować do własnych wymagań nie tylko pod względem wymiarów, czy kształtu, ale także w aspekcie wyposażenia wnętrza takiej szafy, czy wyboru frontów. Wszystko to sprawi, że garderoba na poddaszu będzie w pełni funkcjonalna i ciekawa pod względem wizualnym.
Pokój dzienny, to wydawać by się mogło najmniej odpowiednie miejsce na stworzenie garderoby. Tymczasem wiele osób ze względu na ograniczony metraż mieszkania zmuszonych jest postawić szafę na ubrania w salonie. Na szczęście możliwość doboru odpowiednich szaf na wymiar do salonu, pozwala stworzyć ciekawą aranżację garderoby, wtapiając ją w wystrój salonu. Dobrze dopasowane meble na wymiar do salonu, umożliwiają swobodne przechowywanie większej ilości rzeczy. Za funkcjonalnymi drzwiami przesuwnymi możemy z powodzeniem ukryć wszystkie ubrania, a także inne akcesoria codziennego użytku. Aby delikatnie ukryć obecność dużych szaf garderobianych w salonie, warto wybrać szafę przesuwną w takim samym kolorze, jak kolor ściany. Ciekawym pomysłem jest również zaaranżowanie na garderobę w salonie wnęki, jeśli takowa występuje. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości ukrycia szaf w salonie, można zdecydować się na efektowne lustrzane fronty. W ten sposób nie tylko zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie ubrań, ale także optycznie powiększymy przestrzeń. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w salonach o niewielkiej powierzchni.
Możliwość zakupu szafy na wymiar, daje nam nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o aranżację garderoby. Dopasować możemy nie tylko kształt mebli, ich rozmiar i kolor, ale także ilość półek, drążków, czy szuflad, które znajdą się na jej wyposażeniu. Dzięki temu możemy zadbać o sprawną organizację wnętrza szafy, by wszystko było dobrze widoczne i łatwo dostępne dla użytkowników.
To, czy nasza garderoba będzie w pełni funkcjonalna, zależy przede wszystkim od tego, czy w odpowiedni sposób ją zagospodarujemy. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość półek, drążków, szuflad, a także innych niezbędnych akcesoriów. Co będzie nam potrzebne, zależy od tego, jakie rzeczy będziemy chcieli przechowywać. Na żakiety i marynarki konieczne będą drążki, na swetry ─ półki lub kosze, z kolei bieliznę najwygodniej trzymać w koszach lub szufladach. Nie ma wątpliwości co do tego, że w garderobie każde ubranie i rzecz powinno znaleźć swoje miejsce. Na pierwszym planie powinny znajdować się ubrania, które nosimy na co dzień. Dobrze jest oddzielić je wizualnie od ubrań odświętnych, czy tych noszonych sezonowo. Można także pogrupować podobne sztuki odzieży blisko siebie. Ułatwi to nie tylko odpowiednie skompletowanie stroju wyjściowego, ale także zaplanowanie kolejnych zakupów ─ będziemy widzieć, czego brakuje, a czego mamy za dużo.
Aby móc cieszyć się nie tylko piękną, ale przede wszystkim funkcjonalną przestrzenią w garderobie należy zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Dlatego nie warto bagatelizować drobnych detali, takich jak:
Ich obecność pozwoli w wygodny i przede wszystkim wygodny sposób zaaranżować wnętrze szafy.
W garderobie bardzo ważne jest także umieszczenie w odpowiednim miejscu lustra. Tutaj możliwości są dwie: można zdecydować się na szafy z lustrzanymi frontami, lub umieścić osobne lustro na ścianie w bliskim sąsiedztwie z garderobą. Warto jednak, aby było ono dobrze oświetlone, lub miało możliwość doświetlenia. Takie rozwiązanie z pewnością skróci czas potrzebny na poranny wybór stroju do pracy, czy przygotowanie kreacji na wieczór.
Otwarta garderoba stała się w ostatnich latach modną alternatywą dla tradycyjnej szafy w sypialni. Jest to fenomen, który bryluje przede wszystkim wśród osób interesujących się modą, a efekty tego typu aranżacji możemy podziwiać na profilach instagramowych wielu znanych i popularnych influencerów. Otwarta garderoba w sypialni to przede wszystkim wolnostojące stojaki oraz otwarte półki na ubrania. Czy jednak otwarta garderoba sprawdzi się w tradycyjnym mieszkaniu?
Szafa bez drzwi, bo na tym polega garderoba otwarta, choć z pozoru może wydawać się mało praktyczna, to w rzeczywistości jest bardzo funkcjonalna. W ten sposób można w ciekawy sposób zaaranżować wnętrze szafy, jednocześnie urozmaicając aranżację pomieszczenia skrupulatnie dobranymi i odpowiednio posegregowanymi stylizacjami oraz dodatkami. Co więcej, otwarta garderoba daje komfort użytkowania w ten sposób, że wszystkie potrzebne ubrania są zawsze na wierzchu. Można zatem sięgnąć po dowolną stylizację w każdej chwili, bez konieczności przeszukiwania półek, czy wieszaków. Kolejną zaletą przemawiającą na korzyść otwartych szaf na wymiar jest fakt, że są one zdecydowanie tańsze od tradycyjnej szafy przesuwnej. Co ważne, tego typu szafy na wymiar można zamówić zarówno w wersji prostej, czyli na długość ściany, jak i narożnej, umieszczając je w narożniku pokoju. W ten sposób można wygodnie zaaranżować każdą dostępną przestrzeń, i podkreślić jej styl modnymi ubraniami.
Jeśli coś ma swoje plusy, to wiadomo, że musi mieć również jakieś minusy. Nie inaczej jest w przypadku otwartej garderoby, która wymaga nieustannej dyscypliny i utrzymania porządku na najwyższym poziomie. Brak drzwi w szafie otwartej oznacza szybsze gromadzenie się kurzu, czy innych nieczystości. I choć dla jednych osób nie będzie problemem regularne sprzątanie wnętrza szafy i porządkowanie ubrań, to dla innych może okazać się nie lada wyzwaniem. Aby otwarta garderoba wyposażona w szafę bez drzwi prezentowała się dobrze wszelkie dodatki i akcesoria powinny być utrzymane w jednej stylistyce. Mowa tu przede wszystkim o wieszakach na ubrania. Co ważne, aby wnętrze prezentowało się ładnie, ubrania powinny wisieć na nich schludnie.
Aby garderoba mogła być w pełni funkcjonalna, powinna zostać dostosowana zarówno pod względem wielkości pomieszczenia, jak i rozmiarem szaf względem indywidualnych potrzeb użytkowników. Jednak minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić ok. 3,5-4 m². Odległość pomiędzy dwiema szafami, mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach, musi z kolei wynosić od 100 do 150 cm. Również w przypadku mniejszej garderoby, gdzie szafa znajduje się wyłącznie po jednej stronie, to odległość między szafą a ścianą powinna wynosić tyle samo, czyli od 100 do 150 cm. Dzięki temu bez problemu będzie można korzystać z niej korzystać w sposób wygodny i funkcjonalny. Zarówno do aranżacji małej garderoby, jak i dużej powierzchni polecane są szafy z drzwiami przesuwnymi, które zapewniają maksimum komfortu użytkowania. Jeśli chodzi o wysokość szaf, to polecanym rozwiązaniem jest zamontowanie szaf od samej podłogi, aż do sufitu. Jednak standardową opcją, w której można swobodnie przechowywać długie sukienki, jest wysokość szafy oscylująca w granicy 150-180 cm. Jak już wspomnieliśmy, garderoby bardzo często aranżowane są na poddaszach. W takim wypadku najniższy sektor szafy przeznacza się na przechowywanie krótszych ubrań. W takiej garderobie sprawdzą się półki o głębokości ok. 35-40 cm.
Każda garderoba powinna być odpowiednio wentylowana. Aranżując garderobę w sypialni lub przedpokoju, tego typu problem nie musi nas martwić, bowiem występuje tam stały dopływ świeżego powietrza ─ przez okno, lub drzwi. Jeśli jednak garderoba stanowi osobne pomieszczenie, w którym nie ma okna, należy pomyśleć o zamontowaniu w nim kratki wentylacyjnej. Dobrze jest również lekko podciąć drzwi wejściowe do garderoby, aby zapewnić stały dopływ powietrza. Brak wentylacji w pomieszczeniu może doprowadzić do tego, że pojawi się w nim grzyb, lub pleśń. Dlatego tak ważne jest, aby zastosować się do powyższych wskazówek.
Garderoba w zależności od pomieszczenia, w którym została zaaranżowana, może występować w wersji z oknem, lub bez niego. Obecność okien w garderobie, to z jednej strony wygoda i oszczędność energii elektrycznej, z drugiej zaś konieczność zamontowania rolety lub żaluzji, która w pewien sposób będzie ograniczała dopływ światła słonecznego. Intensywne światło słoneczne może zdecydowanie podnieść bowiem temperaturę panującą we wnętrzu garderoby, a także wpłynąć na materiały, z których została ona wykonana. Co więcej, w przypadku garderoby otwartej promienie UV mogą negatywnie wpływać na strukturę włókien ubrań i powodować płowienie ich koloru. Nie ma jednak wątpliwość co do tego, że w garderobie powinno być jasno. Dlatego w pomieszczeniach bez okien należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Oprócz światła głównego (centralnego) warto zadbać o dodatkowe doświetlenie wszelkich zakamarków, po to, aby dostęp do ubrań w garderobie był łatwy, szybki, a same ubrania dobrze widoczne. W tym zadaniu idealnie sprawdzą się halogeny, czy taśmy LED, które można zamontować nie tylko na ścianach, ale przede wszystkim wewnątrz szaf. To wygodne i sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli stworzyć funkcjonalną przestrzeń w garderobie.
Super Szafy to polski producent mebli na wymiar, w tym szaf do garderoby. Oferujemy możliwość zamówienia szafy pod zabudowę wykonanej od podstaw według wytycznych klienta. Twój projekt uwzględni nie tylko konkretne wymiary mebla, ale także jego wykończenie. Od faktury frontu i jego koloru, po zagospodarowanie wnętrza odpowiednią ilością półek, drążków i szuflad. Dzięki temu garderoba będzie nie tylko w pełni funkcjonalna i dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników, ale także dopasowana do całości aranżacji. Domeną naszej firmy jest tworzenie solidnych szaf pod zabudowę, które będą służyły przez długie lata. Dlatego do ich produkcji wykorzystujemy wysokiej jakości materiały, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do tego ogromny wybór kolorów ─ od minimalistycznej bieli i czerni, po efektowne kolory naturalnego drewna. Zapewniamy, że każdy znajdzie u nas meble do swojego wnętrza.
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Skontaktuj się z nami!
Chętnie pomożemy przy doborze odpowiedniej szafy na wymiar.
Możemy przygotować dla Państwa darmową wycenę oraz wstępny projekt.
Zamów na wymiar