Wiedza 4.08.2023
Idealne dopasowanie do Twojego wnętrza: Szafy pod zabudowę — funkcjonalność i harmonia
Szafa pod zabudowę niezależnie od tego czy umiejscowimy ją w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym czy przedpokoju zawsze będzie prezentowała się dobrze. Co ciekawe, dzięki dużej dostępności takich szaf oraz możliwości dopasowania jej rozmiarów, oraz wyposażenia wnętrza, takie rozwiązanie pozwala zachować odpowiednią funkcjonalność i harmonię w całym domu.
Przygotowany przez nas poradnik dotyczący szaf pod zabudowę ma na celu zachęcenie osób niezdecydowanych do wyboru takiego rozwiązania. Oto najważniejsze korzyści, jakie wiążą się z wyborem takiego mebla.
Szafy pod zabudowę — funkcjonalność i estetyka na najwyższym poziomie
Jeśli chcielibyśmy zacząć od wymienienia najważniejszych korzyści, jakie niosą za sobą szafy pod zabudowę, to z pewnością byłaby to funkcjonalność. Takie meble pozwalają efektywnie zagospodarować wolną przestrzeń w pomieszczeniu, również trudne pod względem aranżacyjnym wnęki. Kolejną zaletą jest indywidualny dobór wyposażenia wnętrza szafy pod zabudowę, systemu otwierania drzwi, a także materiałów, z których ma być wykonana. Nie możemy również zapomnieć, że szafy pod zabudowę na wymiar dają nam nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o dobór kolorystyki, czy wykończenia frontów.
Szafy pod zabudowę na wymiar — idealne dopasowanie do możliwości przestrzennych pomieszczenia
Szafy na wymiar pod zabudowę są idealnie dopasowane do możliwości przestrzennych naszego pomieszczenia. Możliwość dopasowania wysokości, szerokości oraz głębokości takiego mebla pozwala nam stworzyć harmonijną, spójną z naszym wnętrzem przestrzeń do przechowywania.
[Sprawdź też: konfigurator szaf]
To, co z pewnością zwraca uwagę w szafach tworzonych pod zabudowę to możliwość ustawienia takiego mebla w niemal każdym pomieszczeniu. Szafa pod zabudowę do sypialni może pełnić funkcję garderoby, w przedpokoju stworzy przestrzeń do przechowywania odzieży wierzchniej, a w kuchni — spiżarni.
Wyposażenie wnętrza szafy pod zabudowę
Szafy pod zabudowę są nie tylko odpowiednio dopasowane do możliwości przestrzennych danego pomieszczenia, ale także do konkretnych oczekiwań użytkowych mieszkańców. Wnętrze szafy pod zabudowę możemy dowolnie modyfikować według własnych potrzeb. Możemy w niej umieścić dowolną ilość półek, drążków na wieszaki, a nawet szuflad. Standardowe wyposażenie szaf pod zabudowę u różnych producentów może się nieznacznie różnić. Przykładowo mogą to być:
- półki
- szuflady
- drążki na wieszaki
- kosze druciane
- pantografy (umożliwiają przesuwanie wieszaka w wysokich szafach).
Przy zamówieniu szaf pod zabudowę można także skorzystać z opcji dodatkowych. W ofercie producentów jest to najczęściej:
- oświetlenie halogenowe
- stopery do drzwi przesuwnych
- szczotki antykurzowe i odbojowe (zapobiegają gromadzeniu się kurzu, drugie zapobiegają hałasowi i uderzeniom drzwi o szafę)
- zabezpieczenia drzwi przed wypadnięciem.
Szafy pod zabudowę — system drzwi przesuwnych czy uchylnych?
Projekt szafy pod zabudowę musi uwzględniać system otwierania drzwi. Tutaj do wyboru mamy zarówno szafę przesuwną, jak i uchylną. Przesuwne szafy pod zabudowę to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie, ponieważ prezentują się nowocześnie i stylowo. Są również wygodne pod względem użytkowym. Tradycyjne szafy uchylne są równie ciekawe, co modele przesuwne, jednak w przeciwieństwie do nich wymagają nieco więcej przestrzeni z przodu. Z tego względu nie są polecane do ciasnych i wąskich pomieszczeń.
Estetyka szaf pod zabudowę
Estetyka szaf pod zabudowę to kwestia bardzo indywidualna. Producenci szaf na wymiar dbają o dobór odpowiednich materiałów pod względem jakości komponentów, a klient podejmuje ostateczną decyzję dotycząca tego, jak dana zabudowa będzie wyglądać. Wybór jest ogromny. Możemy zdecydować się na szafę pod zabudowę białą, czarną, szarą, lub w kolorze naturalnego drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie lustrzanych frontów, co w przypadku ciasnych pomieszczeń nadadzą wrażenia przestronności.