Porady 4.08.2023
Ile kosztuje szafa na wymiar? Rozwiewamy wątpliwości
Szafy na wymiar to meble, które świetnie sprawdzają się w niemal każdym pomieszczeniu. Ich zakup wiąże się jednak z nieco większym wydatkiem, niż zakup gotowego modelu w markecie. Ile zatem kosztuje szafa na wymiar? Jak prezentuje się cennik na tego typu meble w 2022 roku? Od czego uwarunkowana jest cena szafy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Szafa na wymiar – jaki to koszt?
Ile kosztuje szafa na wymiar — to jedno z najczęściej zadawanych pytań na internetowym forum wnętrzarskim. Tymczasem odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Cennik szaf na wymiar jest bardzo zróżnicowany, bowiem to, jaka będzie ostateczna cena szafy, którą zamówimy, będzie zależeć od wielu czynników, takich jak wielkość szafy, rodzaj zabudowy (szafa przesuwna, czy szafa uchylna — w zabudowie prostej, czy narożnej), a także materiałów, z których będzie ona wykonana. Ciekawostką może być również fakt, że cena szafy na wymiar może być również uwarunkowana tym, w jakim regionie zamawiany jest mebel. Ma to miejsce jeśli w cenę wliczony jest montaż.
[Zobacz też: Aranżacja przedpokoju]
Co wpływa na cenę szafy na wymiar?
Aby móc wykonać konkretny kosztorys szafy na wymiar, musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, takich jak:
- Rozmiar szafy — to właśnie gabaryty szafy w dużej mierze wpływają na ostateczną cenę mebla. Im większa bryła, tym więcej materiałów trzeba wykorzystać do jej produkcji, a zatem cena będzie wyższa. Małe, dwudrzwiowe szafy to koszt rzędu około 2-3 tysięcy złotych. Za zabudowy wykonane na całą ścianę będziemy musieli zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
- Materiały — materiał wykorzystany do produkcji szafy również ma znaczenie przy wyliczeniach związanych z jej ostateczną cenę. Chcąc zaoszczędzić pewną sumę, możemy zdecydować się na szafę wykonaną z płyty wiórowej lub pilśniowej dodatkowo pokrytej specjalnym lakierem, lub laminatem zwiększającym jakość i trwałość takiego mebla. Ze znacznie wyższym kosztem musimy się liczyć, jeśli zdecydujemy się na szafy na wymiar z drewna.
- Fronty szaf, czyli wykończenie — to one w dużej mierze decydują o tym, jak szafa będzie się prezentowała w danym wnętrzu. Dlatego oferta dostępna na rynku jest na tyle różnorodna, że każdy może dopasować ich rodzaj, kolor i strukturę do własnych potrzeb. Najmniej zapłacimy za za fronty z płyty drewnopodobnej, która nie jest gładka. Większe koszta dotyczą jednak frontów z dodatkowymi wykończeniami, takimi jak szkła dekoracyjne (lacobel, lacomat) lustro, czy grafikę na szkle.
- System drzwiowy — to, jaki rodzaj zabudowy wybierzemy przesuwny, czy uchylny zdecydowanie będzie wpływało na to, jaki będzie ostateczny koszt za szafę na wymiar. Z pewnością droższa będzie szafa przesuwna, w której drzwi przesuwają się po specjalnych prowadnicach. Same prowadnice występują w różnych wariantach — aluminiowe, stalowe, oraz bezramowe. Do najtańszych należą systemy stalowe, zaś najwięcej będziemy musieli zapłacić za efektywne systemy bezramowe. Jednak najpopularniejszym i najczęściej wybieranym przez klientów rozwiązaniem są prowadnice aluminiowe. Są one o około 200-300 zł droższe od stalowych, jednak zapewniają znacznie lepszą jakość i trwałość.
[Zobacz też: Drzwi do szaf przesuwne]
Ile kosztuje szafa na wymiar — podsumowanie
Czy można zatem jednoznacznie stwierdzić, jaka jest cena za szafę na wymiar w 2022 roku? Oczywiście, że nie. Koszt takiego mebla jest bowiem uwarunkowany tym, jaki materiał do jego wykonania oraz sposób zabudowy wnętrza wybierzemy. Najtańszym rozwiązaniem będzie wybór samych półek, jednak zdecydowanie praktyczniejszym, ale jednocześnie już droższym wyborem będą szuflady, drążki, a nawet specjalne kosze.
Jeśli interesuje Cię szafa na wymiar i chciałbyś poznać jej orientacyjną cenę, to zapraszamy na naszą stronę internetową superszafy.pl. Znajdziesz tam stworzony przez nas konfigurator szaf na wymiar, w którym nie tylko zaprojektujesz swoją szafę na wymiar, ale poznasz także jej wstępną wycenę oraz przybliżony termin realizacji zlecenia.