Porady 4.08.2023
Jak odpowiednio dobrać głębokość szafy?
Szafa, która pomieści nie tylko ciuchy, ale także wiele innych rzeczy to jeden z wymarzonych elementów wyposażenia wielu osób. Żeby szafa mogła być pojemna, musi mieć odpowiedni gabaryt. Wymiar szafy gra tutaj odpowiednią rolę, szczególnie jej głębokość. Jak odpowiednio dobrać głębokość szafy na wymiar i ile tak naprawdę pomieści taki mebel? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy, jak działa zależność między głębokością szafy a jej pojemnością.
Głębokość szafy – jak dobrać wymiary
Dokonując aranżacji pomieszczeń, zazwyczaj kierujemy się designem, a funkcjonalność wybieranych rozwiązań schodzi na drugi plan. Niestety, poza estetyką, wymiary wybieranych przez nam mebli i dodatków oraz ich ukryte właściwości powinny być wyznacznikiem podjęcia danego wyboru, szczególnie w przypadku mebli do przechowywania.
To właśnie komody oraz szafy muszą wykazać się niebywałą pojemnością i pomieścić jak najwięcej naszych rzeczy. Stojąc przed wyborem szafy, poza jej wysokością oraz szerokością ograniczaną przez przestrzeń, musimy podjąć ważną decyzję dotyczącą głębokości. Nie ważne czy decydujemy się na szafę na wymiar, czy gotowy projekt – mamy możliwość wyboru głębokości szafy, który w dużym stopniu wpływa na jej funkcjonalność. Jak dokonać dobrego wyboru?
Głębokość szafy a jej funkcjonalność
Na samym początku ścieżki decyzyjnej co do wyboru odpowiedniej szafy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego potrzebujemy danej szafy? Czy ma to być mebel do przechowywania obuwia, ciuchów na wieszakach, a może dojdą do tego jeszcze kartony z niepotrzebnymi rzeczami? Mając już odpowiedź na to pytanie, jesteśmy w połowie drogi do wyboru idealnej głębokości szafy.
Jeśli mocno ogranicza nas miejsce i mamy do dyspozycji jedynie małą wnękę, możemy stworzyć szafę do przechowywania obuwia. Zastosowania rozwiązania ukośnych półek pomoże zredukować wymaganą głębokość szafy do minimum i już nawet przy 40 cm, może powstać całkiem pojemna szafa na wymiar do przechowywania obuwia w przedpokoju, lub złożonych w kostkę ubrań w garderobie.
Jeżeli potrzebujemy szafę na kurtki i inne ubrania na wieszaku, warto zdecydować się na projekt szaf na wymiar o głębokości około 50-60 cm. W tym przypadku przestrzeń we wnętrzu szafy pozwala na swobodne zamontowanie drążka, na którym będą wisiały wieszaki z ciuchami. Dodatkowe półki lub kosze do przechowywania będą również pojemniejsze i bez obaw każdy zmieści swoje rzeczy do szafy.
Głębokość szafy a rodzaj drzwi
Projektując szafę na wymiar, warto przemyśleć jej funkcjonalności i skorzystać z możliwości, jakie daje konfigurator szaf na wymiar. Narzędzie to pozwoli na wygenerowanie interesującego nas projektu szafy z zastosowaniem wymiarów oraz funkcji dodatkowych.
Jednak projektując własną szafę, należy pamiętać o istotnej różnicy. Głębokość szafy nie jest równa realnej głębokości jej wnętrza. Do wymiarów dochodzi jeszcze szerokość użytych ścianek bocznych, tylnych oraz zamontowany system zamykania.
I tu dochodzimy do kolejnej ważnej rzeczy, a mianowicie, jak system zamykania wpływa na głębokość szafy. Decydując się na klasyczne drzwi uchylne, oszczędzamy bardzo dużo miejsca we wnętrzu szafy, które pozostaje praktycznie w pełni do naszej dyspozycji. Szafa przesuwna niestety gwarantuje nieco mniej miejsca w środku. Zastosowanie mechanizmu drzwi przesuwnych w projekcie powoduje odjęcie około 5-7cm z głębokości szafy na zamontowanie listew przesuwnych wraz z drzwiami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak jeżeli zależy nam na każdym centymetrze miejsca do przechowywania, warto rozpatrzyć zamontowanie klasycznych drzwi uchylnych, szczególnie jeśli wnęki, którymi dysponujemy, nie są głębokie.