Porady 10.04.2023
Jak zabudować wnękę w przedpokoju?
Przedpokój odgrywa ważną rolę w naszych domach i mieszkaniach. To stąd wychodzimy każdego dnia do pracy czy szkoły i witamy gości. Dlatego tak istotne jest, aby przedpokój był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest odpowiednia zabudowa wnęki, która często występuje w przedpokoju. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak zabudować wnękę w przedpokoju, aby pomieszczenie prezentowało się atrakcyjnie i było funkcjonalne. Zapraszamy do lektury.
Zabudowa wnęki w przedpokoju — dlaczego warto?
Przedpokój to zwykle niewielkie, słabo oświetlone pomieszczenie. Często jednak występuje w nim charakterystyczna wnęka, którą warto zabudować, zyskując dodatkową przestrzeń do przechowywania i odmieniając tym samym wygląd wnętrza. Jakie korzyści płyną z zabudowy wnęki w przedpokoju?
- Wprowadzenie ładu — przedpokoje są zazwyczaj małymi przestrzeniami, w których przechowywane są kurtki, buty i inne rzeczy wierzchnie. Dzięki zabudowie wnęki można je uporządkować.
- Zysk dodatkowej przestrzeni — wieszak na kurtki i niewielka komoda przy wejściu nie pomieszczą tylu rzeczy, co dobrze zaaranżowana szafa wnękowa.
- Optyczne powiększenie przedpokoju — często szafa wnękowa wyposażona jest w lustro, które dodatkowo powiększa optycznie pomieszczenie.
Szafa wnękowa w przedpokoju — jak się za to zabrać?
Jeżeli przedpokój ma formę wąskiego korytarza, warto rozważyć szafę z drzwiami przesuwnymi, która pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca i zapewni pełną swobodę podczas korzystania z szafy.
Drzwi otwierane sprawdzą się natomiast w nieco większych przestrzeniach. Podczas projektowania szafy do zabudowy przedpokoju warto również uwzględnić liczniki, które często znajdują się właśnie w tym pomieszczeniu. Zabudowa liczników wprowadzi ład, ale jednocześnie należy pamiętać, aby zapewnić do nich swobodny dostęp.
Zabudowa wnęki w przedpokoju nie powinna sprawić większych trudności, zwłaszcza gdy decydujemy się na szafę wnękową na wymiar. Wystarczy skorzystać z konfiguratora szaf na wymiar, który umożliwi nam wizualizację naszych pomysłów. Dzięki temu narzędziu możemy zaprojektować idealną szafę wnękową do przedpokoju, która nie tylko diametralnie zmieni jego wygląd, ale również zapewni nam dużo przemyślanego i cennego miejsca do przechowywania.
Dobór frontów szafy do przedpokoju
Wybierając fronty do szafy wnękowej w przedpokoju, podejmujemy jedną z kluczowych decyzji dotyczącej estetyki. Dobrze dobrane fronty będą współgrać z otoczeniem, czyniąc pomieszczenie przytulnym.
- Jeśli przedpokój jest mały i źle doświetlony, warto zastanowić się nad jasnymi frontami z wykończeniem na wysoki połysk. Dobrze odbijają światło, rozjaśniając i optycznie powiększając przestrzeń.
- Innym rozwiązaniem jest dopasowanie koloru frontów do koloru ścian (lub odwrotnie), co zapewnia spójność wnętrza i dodatkowo ukrywa szafę wnękową.
- Jasne odcienie drewna sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho czy naturalnym. Warto również rozważyć montaż lustra na frontach szafy, co pozwoli nie tylko na przeglądanie się przed wyjściem, ale również optycznie powiększy zazwyczaj niewielki przedpokój.
Podsumowanie
Podsumowując, zabudowa wnęki w przedpokoju to świetny pomysł, który pozwala zyskać więcej miejsca do przechowywania rzeczy. Pamiętając o wspomnianych zasadach w doborze szafy i projektowaniu jej wnętrza, szafa wnękowa diametralnie odmieni wnętrze przedpokoju na lepsze, jaśniejsze i większe.