Porady 4.08.2023
Jak zaprojektować szafę na wymiar? 6 kroków do sukcesu
Szafa na wymiar jest marzeniem niejednego posiadacza nieruchomości. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które z jednej strony umożliwia maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni w mieszkaniu, a z drugiej, dzięki spersonalizowanemu projektowi, jest precyzyjną odpowiedzią na potrzeby domowników. Jest pojemna, wygodna w użytkowaniu i niezwykle funkcjonalna, aby jednak dobrze spełniała swoją funkcję musi być odpowiednio przemyślana i zaaranżowana.
Jeśli planujesz zakup szafy wnękowej, jednak nie wiesz od czego zacząć, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz 6 praktycznych wskazówek jak zaprojektować szafę na wymiar tak, aby była praktyczna, gustowna i komfortowa w użytkowaniu. Przyjemnej lektury!
Idealne miejsce na szafę na wymiar – gdzie powinna się znaleźć?
Jedną z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć podejmując się projektowania szafy wnękowej jest wybór miejsca, w którym miałaby stanąć szafa. W przypadku szaf na wymiar wybór ten jest o tyle komfortowy, że szafa wnękowa może stanąć w niemal każdym miejscu w domu – nawet pod schodami lub pod skosem. Umiejscawiając ją w nieustawnym pomieszczeniu możemy zupełnie zmienić jego proporcje, a decydując się na ustawienie jej w poprzek obszernego pokoju można go podzielić na dwa mniejsze i zyskać dostęp do szafy z obu stron. Możliwości jest naprawdę wiele, nie zawsze warto więc decydować się na oczywiste opcje. Niekiedy dużo lepszym rozwiązaniem jest ustawienie szafy w niekonwencjonalnym miejscu.
Szafa na wymiar – wymiary
Ważną kwestią podczas projektowania szafy na wymiar jest również ustalenie jej wymiarów. Biorąc pod uwagę, że minimalna głębokość szafy pozwalająca na swobodne korzystanie z półek i wieszaków to 50 cm, a tory, po których przesuwają się drzwi zajmują ok. 10 cm, minimalna głębokość szafy na wymiar to 63-65 cm. W przypadku płytszych wnęk znacznie lepiej zamontować drzwi uchylne, które nie wymagają montażu szyn.
Szafa z obudową czy bez?
Przygotowując projekt szafy na wymiar koniecznie trzeba przemyśleć, który wariant bardziej nam odpowiada – szafa z obudową czy bez. Decydując się na pierwszą opcję otrzymamy szafę z plecami, bokami, dnem i sufitem, natomiast w drugim przypadku jedynie drzwi montowane bezpośrednio do ścian wnęki. Pełna zabudowa szafy jest droższa i zajmuje więcej miejsca, warto jednak się na nią zdecydować, gdy ściany wnęki są nierówne. Szafę bez zabudowy można z kolei zbudować w miejscach, gdzie sufit i ściany są wystarczająco proste, aby montaż szyn i innych elementów szafy nie stanowił problemu. Wnętrze wnęki warto wówczas pomalować plamoodporną farbą lub wyłożyć tapetą ścienną.
Wyposażenie szafy na wymiar
W projekcie szafy na wymiar koniecznie trzeba również uwzględnić systemy jakie miałyby się znaleźć wewnątrz szafy. A wybór jest naprawdę szeroki! Do dyspozycji mamy tradycyjne wieszaki, półki i szuflady, a także wysuwane kosze, wieszaki na spodnie, wieszaki na krawaty i szale, szuflady na biżuterię, półki na buty i wiele innych kreatywnych rozwiązań.
Jakie drzwi do szafy na wymiar?
W szafach na wymiar wykorzystywane są następujące rodzaje systemów drzwiowych:
- system drzwi przesuwnych;
- system drzwi uchylnych;
- system drzwi składanych.
Ponadto, do dyspozycji mamy drzwi podwieszane (wykorzystywane, np. gdy nie ma możliwości montażu dolnej szyny na podłodze), drzwi skośne i drzwi narożne (wewnętrzne i zewnętrze).
[Zobacz też: Drzwi do szaf przesuwne]
Szafa na wymiar – a co z designem?
Projekt szafy wnękowej powinien również uwzględniać wygląd zewnętrzny szafy. Szafa powinna być atrakcyjna wizualnie i aranżacyjnie spójna z resztą pomieszczenia. Liczy się zarówno jej wygląd i kolorystyka, jak i dodatkowe elementy, takie jak np. gałki. Dobrym pomysłem jest również montaż lustra na jednych lub kilku drzwiach szafy. Rozwiązanie to bez wątpienia rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie, w którym będzie umiejscowiona szafa.