Porady 30.06.2023
Projektowanie i tworzenie funkcjonalnych szaf wnękowych
Wiele osób zastanawia się, czy projektowanie szaf na wymiar powinno pozostawić się profesjonalistom, czy może jesteśmy już na tyle świadomi własnych oczekiwań, że moglibyśmy wykonać takie zadanie sami? Oczywiście, że możemy podjąć się stworzenia szafy na wymiar, jednak pamiętając przy tym, że poza samym wyglądem i aspektami użytkowymi takiego mebla, należy zwrócić również uwagę na pełne wykorzystanie możliwości przestrzennych, jakie daje nam dane pomieszczenie. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej szafom wnękowym, a dokładniej podpowiemy, jak zabrać się za ich projektowanie, na co zwrócić uwagę oraz komu zlecić realizację naszego projektu.
Szafa wnękowa na wymiar — dlaczego warto?
Chcąc uzyskać maksimum komfortu w swoim domu i zaoszczędzić dodatkowe miejsce w pomieszczeniach, takich jak sypialnia, salon, czy przedpokój, warto zastanowić się nad zagospodarowaniem wnęk. Mowa tu oczywiście o zabudowaniu ich pojemnymi szafami wnękowymi na wymiar, które posłużą nie tylko do przechowywania odzieży, ale także innych przedmiotów codziennego użytku (w zależności od wielkości wnęki, a co się z tym wiąże także szafy).
Wbrew pozorom wnęki w naszych domach nie są miejscem łatwym do zaaranżowania, ponieważ najczęściej znajdują się w miejscach trudnodostępnych. Wybierając rozwiązanie, jakim jest szafa wnękowa, produktywnie wykorzystasz:
- wnękę w przedpokoju
- wnękę w niewymiarowym w salonie, sypialni, lub innym pokoju
- wnękę pod schodami
- wnękę pod skosem, często występującą na poddaszu.
Zdarza się, że ze względu na brak pomysłu zagospodarowania takich przestrzeni do wnęki trafiają półki specjalnie przygotowane pod przechowywanie książek. To jednak nie daje nam pełnej możliwości zagospodarowania i wykorzystania tego miejsca. Dlatego szafa wnękowa na wymiar wydaje się tutaj najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Projektowanie szafy wnękowej na wymiar — od czego zacząć?
Projektując szafę na wymiar, pamiętajmy, że zawsze kluczem do sukcesu jest zachowanie umiaru i równowagi. I nie mamy tu na myśli wyłącznie aspektu estetycznego, ale także użytkowy. A od czego właściwie zacząć projektowanie szafy wnękowej?
Zadanie nr 1. Wykonanie pomiarów
W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużego mebla potrzebujemy, a w przypadku szafy wnękowej, oraz jak duże możliwości daje nam wnęka, którą chcemy zabudować. W tym celu, należy wykonać dokładne pomiary miejsca, w którym ma zostać ustawiona szafa. Poza wysokością i długością szafy bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na głębokość takiego mebla. To właśnie ten parametr decyduje o tym, czy szafy wnękowe będą mieściły nasze ubrania, szczególnie te, które mają znaleźć się w pozycji wiszącej. Minimalnym wyborem, przy którym drzwi szafy przesuwnej nie będą ocierały o ubrania wiszące na wieszakach to 55-65 cm, a przy mniejszych głębokościach stosuje się wieszaki wysuwane.
Zadanie nr 2. Aranżacja wnętrza szafy wnękowej
Kolejnym bardzo ważnym aspektem obejmującym projekt szafy wnękowej jest odpowiednie zaaranżowanie jej wnętrza. W tym celu musimy zastanowić się, ilu użytkowników będzie korzystało z mebla i w ten sposób dobrać odpowiednie wyposażenie. Mowa tu o doborze odpowiedniej ilości półek i szuflad, drążków, czy specjalnych koszy, np. do przechowywania bielizny, pościeli, czy ręczników. Pozostając przy tym punkcie, warto również rozważyć dobór dodatkowej opcji, jaką jest oświetlenie szafy wnękowej LED. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zwiększyć aspekt estetyczny takiego mebla, ale przede wszystkim użytkowy.
Zadanie nr 3. Wybór drzwi do szafy wnękowej
Wybór drzwi do szafy wnękowej, to jeden z kluczowych elementów projektowania tego rodzaju mebli. Do wyboru mamy dwa podstawowe systemy:
- szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi
- szafa wnękowa z drzwiami uchylnymi.
Drzwi przesuwne do szafy wnękowej to najczęściej wybierane rozwiązanie. Cenione jest nie tylko za niespotykany komfort użytkowania, ale także ergonomię. Drzwi przesuwne nie wymagają bowiem dodatkowej przestrzeni na otwieranie, przez co doskonale nadają się do ciasnych i wąskich pomieszczeń.
Drzwi uchylne do szafy wnękowej to zaś rozwiązanie do nieco większych pomieszczeń. Zaletą takich drzwi jest niezawodny system uchylny, który doskonale sprawdza się w przypadku osób ceniących swoją prywatność w szafie. Pozwala odizolować swoje ubrania w osobnym segmencie za zamkniętymi drzwiami. W tym przypadku konieczność współdzielenia szafy z drugim domownikiem nie znajduje zastosowania.
Zadanie nr 4. Wykończenie szafy
To, jak będzie się prezentowała dana szafa wnękowa, zależeć będzie tylko i wyłącznie od podjętych przez nas decyzji. Do wyboru są nie tylko różnego rodzaju materiały (możemy wybrać szafę drewnianą, lub wykonaną z wysokiej jakości płyty laminowanej), ale także kolorystykę. A ta jest niemal nieograniczona — od klasycznej bieli i czerni, przez szarości i brązy, po kolory naturalnego drewna. Co ciekawe przy projektowaniu szafy wnękowych na wymiar możemy także zastosować dodatkowe rozwiązania dekoracyjne, np. w postaci szkła lacomat, szkła lacobel, lustra na froncie, czy grafiki na szkle. Ciekawym rozwiązaniem jest także wybór szafy wnękowej z siedziskiem, która stanie się idealnym uzupełnieniem każdego przedpokoju.
Gdzie wykonać projekt szafy wnękowej?
Projektowanie szafy wnękowej jeszcze nigdy nie było prostsze. Wystarczy wejść na stronę producenta szaf na wymiar — superszafy.pl i odszukać zakładkę konfigurator szaf na wymiar. Ten odpowiednio skonstruowany szablon krok po kroku przeprowadzi nas przez wszystkie niezbędne punkty projektowania własnej szafy. To łatwe, szybkie i przyjemne.