Porady 4.08.2023
Układ funkcjonalny mieszkania – podział na strefy
Aranżacja mieszkania to wbrew pozorom nie tylko wybór koloru ścian oraz wprowadzenie pięknych dodatków. Mieszkanie poza aspektem wizualnym powinno być przede wszystkim funkcjonalne i spełniać pod tym względem oczekiwania domowników. Podział na strefy funkcjonalne domu lub mieszkania jest w tym przypadku bardzo istotny. Czym są i jak je wytyczyć? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie podzielimy się kilkoma sprawdzonymi wskazówkami.
Podział mieszkania na strefy
Podział na strefy we wnętrzu to częsta praktyka w aranżacji mieszkania, która posiada praktycznie same zalety. Polecają ją zarówno architekci, jak i psychologowie. Rozkład mieszkania z uwzględnieniem podziału na strefy podnosi komfort życia i sprawia, że w mieszkaniu czujemy się o wiele lepiej. Jednak co jeśli mamy już mieszkanie lub dom i generalny remont ze zmianą układu ścian nie wchodzi w grę? Nic straconego! W aranżacji mieszkania i wydzieleniu specjalnych stref mogą pomóc nam dodatki oraz odpowiednio dobrane meble, w szczególności szafy na wymiar, które wykonane pod indywidualne zamówienie najlepiej sprawdzą się jako wyznaczniki stref idealnie dopasowane do wnętrza naszego mieszkania lub domu.
Aranżacja mieszkania – jakie strefy wydzielić
Decydując się na wydzielenie stref funkcjonalnych w mieszkaniu, stoimy przed zadaniem wydzielenia przestrzeni, które służą nam do konkretnych czynności wykonywanych w domu.
Przestrzeń mieszkalną można podzielić na trzy podstawowe strefy, jakimi są strefa prywatna (na przykład sypialnia), strefa dzienna (salon) oraz strefa wejścia (przedpokój lub wiatrołap). Jednak z racji tego, że układ funkcjonalny mieszkania powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji, wydzielane strefy zależą od potrzeb domowników. Niektórzy pracują zdalnie, więc potrzebują strefy do pracy. Co więcej, każdy ma inną pracę i dla jednego strefa ta powinna być wyciszająca, a dla drugiego inspirująca i pobudzająca kreatywność. Inaczej wyznacza się strefy w mieszkaniu singla, jeszcze inaczej dla par, a mieszkanie dla rodziny z dziećmi będzie wymagało jeszcze innego wydzielenia przestrzeni dla domowników. Najważniejsze to pamiętać, że strefy te mają nam pomóc w życiu codziennym, w konkretnych czynnościach, jakie wykonujemy w domu każdego dnia.
Dzięki temu zachowamy ład i porządek nie tylko dosłownie w mieszkaniu, ale także psychicznie. Mając swój kącik do pracy, niech pozostanie tylko kącikiem do pracy, a relaksu powinniśmy zażywać w innym miejscu – dzięki temu psychicznie oddzielimy różne części naszego dnia i życia.
Szafy na wymiar – pomoc w podziale na strefy
Bardzo często strefy, traktowane są jak pokoje. Nic bardziej mylnego. Przy coraz mniejszym metrażu mieszkań oraz w zestawieniu z naturalną potrzebą posiadania przestrzeni, strefy bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach możliwie jak najbardziej otwartych. Ich wydzielenie może przebiegać na zasadzie innego koloru, układu sof oraz foteli, które oddzielają część wypoczynkową od kuchennej. Duże znaczenie mają tutaj również szafy na wymiar. Dzięki nim wydzielimy na przykład przestrzeń do pracy od przestrzeni prywatnej – stawiając szafę między sypialnią a miejscem pracy lub przestrzeń wejściową od przestrzeni relaksu. Możliwości są tak naprawdę nieskończone, a możliwość indywidualnego dopasowania projektu pod wymagania przestrzeni pozwala zaoszczędzić jakże cenne w mieszkaniach miejsce i zyskać dużo przestrzeni do przechowywania.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi we wnętrzu, w którym żyjemy, warto wygenerować je online w konfiguratorze szaf na wymiar. Dzięki niemu bez zobowiązań można stworzyć projekt szafy, która posłuży jako naturalne oddzielenie poszczególnych stref.